Zahrajte si s barvami podzimu

- Komerční sdělení -brilantní

Hustý opar s vůní listí, pestrá hra barev a teplé paprsky, které pohladí vše, na co sáhnou. Pokud se neumíte nabažit této jedinečné atmosféry, část z ní si můžete z procházky přinést domů. Zavzpomínejte si na dětství při hře s kaštany, pohrajte si s oříšky a proměňte listí létající po zemi na umění.

Čtěte také:

Topíte dřevem? Přírodní palivo se nikdy nemine

Pokud jste minulý víkend využili k pouštění draků, bez zábavy byste neměli zůstat ani v těchto dnech. Při procházce po lese či parku natrefíte na různé maličkosti. Kaštany, žaludy či barevné listí vám pomohou vyplavit stres, vlastnoručně vypěstovaná dýně ze zahrádky prověří vaši zručnost. Využijte pěkného počasí k tomu, abyste si odpočinuli.

Kaštanci ožívají
Na sbírání kaštanů zatím není pozdě, nikdy však nemáte jistotu, že vás ostatní nepředběhli. Zámecké zahrady, parky či aleje praskají ve švech. Pokud se vám podařilo pár kousků nasbírat, proměňte je na postavičky či zvířátka. Čerstvě nasbírané kaštany jsou lesklé a hladké, v přetopených bytech však velmi rychle ztrácejí svůj lákavý vzhled. Abyste jejich sesychání zpomalili, po namalování tvářiček je přetřete rozpuštěným včelím voskem a přeleštěte je. Zápalky s barevnými hlavičkami dokážou jednoduchost přírody vyzdobit, měkké smrkové dřevo však není nejpevnější. Pokud se vám se zápalkami při složitějších kreacích příliš nedaří, zkuste to s měkkým radlovacím drátem nebo bambusovými špejlemi. Zatímco drát můžete tvarovat do sytosti, bambus přežije i silnější zátěž.

Už při sbírání byste měli myslet na doplňky. Červený zápalkový nos je sice fajn, mnohem zajímavější však vyrobíte z plodů olše či jiných dřevin. Křídla vyrobíte z vrtulek rostoucích na javorech, paroží osadíte z řízků tenkých rozvětvených větviček. Fantazii se meze nekladou. Přírodní stavebnice se zářezy a dírkami od hřebíku je k nezaplacení.

Dá se to i jinak
Při procházce dubovými či smíšenými lesy zaujmou žaludy. Svoji kondičku si zachovají déle než kaštany, měli byste se však mít na pozoru. Mnohé jsou napadeny hmyzem a tak vaše sbírka postaviček může na polici či v zásuvce ožít. Červi se budou chtít v teple dostat ven.

Při formování postaviček můžete využít stejnou techniku ​​jako u kaštanů, jednodušší je to však s tavnou lepicí pistolí. Pomocí ní pospojujete i žaludy s hrubou, tvrdou slupkou, aniž byste se poranili. Mimochodem, co byste řekli navlékání na tenký vázací drát? Díky stejnému tvaru plodů si s nimi dokážete užít spoustu zábavy.

S tavnou pistolí si rozumí i koblihy. Ty smrkové a jedlové budete muset před použitím řádně přesušit, borové jsou připraveny k okamžité akci. Nahřátým lepidlem na ně upevníte cokoliv. Ať už pestrobarevné kamínky ze břehu řeky, nebo drobné ozdoby, které naleznete v domácnosti. Ačkoli i mušličky, které jste si nasbírali přes letní dovolenou na pláži.

Zdravé a přece kreativní
Podzimní měsíce se nesou ve znamení ořechů, se kterými si můžete užít také spoustu zábavy. Se zápalkovou technikou u lísků či vlašských ořechů nepohodíte, bez lepení to prostě nejde. Už teď můžete myslet na blížící se Vánoce.

Pokud nedokážete odolat pestrým barvám listí, můžete je přizvat do hry. Zatímco nejmenší děti je mohou použít k odtlačování barev na výkres, ti šikovnější z nich mohou sestavit různé lepené koláže, nebo je mohou zakomponovat do výroby postaviček. Má to však malý háček. Listí se schnutím stává stále křehčí a na slunečním světle ztrácí své barvy. Průhledný lak ve spreji s UV filtrem je sice na chvíli zafixuje, příroda však nadále dělá svoji práci. Na trvanlivost se nespoléhejte. Udělejte si radost nejen z barevných odstínů podzimu, ale také z rozmanitosti tvarů.

Helloween klepe na dveře
Od konce měsíce nás sice ještě pár týdnů dělí, s rozvíjením své dovednosti však můžete začít už dnes. Pokud vás v minulých letech uchvátilo dýňová umění, připravte se na sezónu a naučte se dělat ty správné tahy při řezání. Letošní úroda tykví je bohatá a pokud jim neublíží přízemní mrazíky, tak budete mít o zábavu na několik týdnů postaráno.

Ne každý má výtvarné vlohy a dokáže na dýni nakreslit motivy podle své fantazie. Pomoci si můžete výtiskem z internetu na papír. Poté, co vystřihnete z papíru části, které patří z dýně pryč, přichyťte si arch papíru pomocí párátek na dýni. Můžete se pustit do kreslení a následného vyřezávání. Tenký nůž s nabroušeným ostrým je stejně důležitý jako síla v rukou. Pokud jste to v minulých letech zkoušeli těm kuchyňským, zkuste se letos rozhlédnout v dílně po noži s ulamovací čepelí. S úzkou to půjde jako po másle.

Některé vzory ptají nejen chytré vedení tahů, ale také zářezy ve tvaru písmene „V“, podobně jako při zdobení jiného ovoce a zeleniny. Speciální nástroje pro vyřezávání jsou však pro jednorázovou hru příliš drahé. Najděte v koupelně prázdnou kovovou tubu, rozstřihněte ji a vystřižený plát plechu na jedné hraně přiostřete smirkovým papírem nebo hrubým kamenem. Takto připravený polotovar sestřihněte na vhodnou šířku, přehněte jej do oblého či ostrého tvaru a vyrobte si rukojeť omotaním textilní páskou. Pokud se vám vykrajovací technika zalíbí, budete mít jasno v tom, jak mají vaše nástroje vyříznout.

Hotová dílka ptají trochu pozornosti. Všechny řezané hrany přetřete olejem. Zpomalí vysychání dužiny a zachová po několik dní její čerstvost. Při výzdobě příbytků a jejich okolí myslete na dvě věci. Teplý plamen svíčky devastuje dužninu a mráz skoncuje s vaší výzdobou dříve, než se nadějete.

Tak co, povedlo se? Podělte se o své postřehy v diskusi pod článkem.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora