Škodci na jabloních

- Komerční sdělení -brilantní

V první řadě je třeba upozornit na podkopáčky, kterým se daří zejména v nejjižnějších oblastech.

Čtěte také:

Topíte dřevem? Přírodní palivo se nikdy nemine

V současnosti probíhá rojení druhé generace, jejíž odchyty jsou stále poměrně nízké.
Pro chemickou ochranu se v době rojení imág používají přípravky Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate se Zeon technologií 5 CS Lambdol nebo Talstar 10 EC, a v době kladení vajíček Calypso 480 SC, Dimi SC, Nomolt 15 SC, Spintor a Rimon 10 EC.

Obalovače
Uvedenými přípravky zasáhneme i obalovače jablečného, ​​jehož dozvuky první generace ještě probíhají. Ochrana proti jeho druhé generaci je zatím neaktuální.

Pro ovocné dřeviny se kromě uvedeného blíží ošetřování proti druhé generaci obalovače broskvového a obalovače švestkového.

Přesný termín ještě není znám, protože odchyty ve feromonových lapačích jsou velmi nízké. Předpoklad je ve druhé polovině první dekády července.

Připomínáme pravidelné ošetřování jabloní proti padlí jabloňové, případně ve vlhčích lokalitách s intenzivními srážkami i proti strupovitosti. Proti oběma chorobám se ošetřuje maximálně do poloviny července. Tento konec ošetřování samozřejmě závisí i na ranosti odrůdy a ochranné doby použitého přípravku.

Listožravé housenky
Nedávno jsme upozorňovali na listožravé housenky. Poslech nejsou pozorovány ve velkém počtu, včetně obávaného spřádače amerického. Proto ošetřování proti nim není nutné.

Plísňová onemocnění
Deštivější počasí přeje plísňovým onemocněním. Proto upozorňujeme také na poslední možné ošetření proti plísni cibulové, proti které se obvykle ošetřuje třikrát za vegetaci.

Plíseň okurková zatím nehrozí, protože je chladno. Jelikož okurky již kvetou, je třeba v případě potřeby používat výhradně přípravky s co nejkratší ochrannou dobou před sklizní, která je u povolených přípravků nejkratší tři dny.

Dále upozorňujeme na plíseň bramborovou na rajčatech, která se však momentálně ještě nevyskytuje, takže ošetření bude aktuální až po zjištění prvních příznaků na bramborách.

Mšicím se daří i přes ne zrovna ideální podmínky pro ně. Proto při jejich přemnožení má ošetření význam. Jde zejména o švestkoviny, broskve, papriku, zelnou zeleninu a hostitele mšice makové, tedy mák, bob a podobně.

Ochrana révy
Réva pěkně odkvetla a pomalu rostou malé bobulky. Dosavadní počasí od začátku vegetace (nejprve sucho a teplo, pak sušší s přeháňkami) přálo zejména padlí, proto ošetření proti ní už nebude možné vynechat pravděpodobně do konce sezóny ošetřování, tedy ještě asi třikrát.

Proti peronosporu po odkvětu také není třeba riskovat, takže je nyní třeba ošetřovat proti oběma chorobám.

Pokud nejbližší dva týdny nenaprší více než 35 až 40 milimetrů, bude možné pro pozdní odrůdy počítat následně pouze s ošetřením proti padlí.

Loňská „černá hniloba“ by měla hrozit až po nejméně pětitýdenním souvisle deštivém počasí.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora