Na nošení podpatků bez bolesti existuje jednoduchý matematický vzorec

- Komerční sdělení -brilantní

Jsou vám podpatky souzeny? Jejich optimální výšku zjistíte za pár minut v pohodlí domova.

Čtěte také:

Sestry věnovaly konto na sociální síti kabátu, nosí ho všichni

Chůze je nejpřirozenější, nejčastější a nejoblíbenější pohybovou aktivitou na světě. Podporuje také hubnutí. Ideální by bylo, kdybyste každý den udělali čtyři až šest tisíc kroků, což vůbec není mnoho.

Překážkou v pohybu i celkovém pocitu pohody jsou problémy s nohama, které mohou pramenit iz nesprávné obuvi. Ženy si často „kazí“ chodidlo vysokými podpatky. No stačí jen najít tu správnou výšku podpatku, kvalitní materiál a přizpůsobit pocitu délku nošení boty.

„Při nošení obuvi s vysokými podpatky si je zouvejte vždy když můžete, nemějte je na nohou během celého dne. Vyhledávejte rovný terén. Pokud vysoké boty, tak doporučuji boty nebo holínky na klínovém podpatku, noha je tak stabilnější, nedochází k podvrtnutí kotníků. Vhodný je i široký podpatek,“ radí podolog Jaroslav Fešar.

Každá žena může mít svůj vysoký podpatek
Tento fakt zaznamenala při své práci podoložka Emma Supple, která pro výpočet ideálního podpatku vytvořila dokonce matematický vzorec.

O jejím postupu informoval Dialymail.co.uk. V praxi a na pozorování pacientek zjistila, že každá žena je iv případě nošení bot jiná.

Zatímco jedna zvládne celý den na deseticentimetrových podpatcích, jiná se může „vysunout“ maximálně do výšky dvou centimetrů nad zem.

Schopnost nošení vysokých bot totiž podle Emmy Supple závisí na flexibilitě spoje mezi chodidlem a nohou zvaného talus.

Čím je ohebnější, tím vyšší podpatky si ženy mohou dovolit. Podoložka však nedoporučuje častou změnu výšky bot. Noze škodí, když z balerínek najednou přejdete do vysokých podpatků a naopak. Noze byste měli dát čas.

Jak zjistit ideální výšku podpatku?
Emma Supple výsledné číslo nazvala Perfect Heel Height (v doslovném překladu Perfektní výška podpatku). K tomuto číslu se dostanete za pár minut několika jednoduchými úkony. Potřebujete jen židli, krejčovský metr, pero nebo tužku a ochotného přítele či přítelkyni.

Vyzujte si boty, sedněte si a nohu natřete před sebe. Pokud vaše chodidlo v takové oddechové poloze vytváří s nohou pravý úhel, vaše nohy se podle podoložky budou cítit lépe v botách s nízkou podrážkou, protože talus je méně flexibilní. Pokud se vaše chodidlo přirozeně přehýná dopředu a vaše prsty jakoby padaly dolů, jste „předurčeno“ k nošení vysokých podpatků. Zbývá už jen zjistit, jaká by měla být jejich správná výška.
V přirozené poloze chodidla zjistěte pomocí partnera či kamarádky, metra a tužky tyto údaje. Tužku nasměrujte kolmo na zem od bříška pod prsty a zaznačte si bod, kde tužka míří.
Metrem změřte vzdálenost tohoto bodu k patě (jako na obrázku níže). Toto číslo vám prozradí, jaká by měla být optimální výška vašich podpatků.

Jak ulevit chodidlům od bolesti z vysokých podpatků?
Pokud jste právě zjistili, že vysoké podpatky můžete nosit, neznamená to, že se při ideální výšce podpatku vyhnete bolestem. Při nošení vysokých lodiček se mění celkový postoj těla, způsobuje bolesti zejména spodní části zad a nohou.

Ve vysokých podpatcích si proto dopřejte během dne strečink. Účinný způsob doporučuje Americká osteopatická asociace.

Na zem rubem a lícem položte knihu, která má šířku maximálně 2,5 centimetru.
Bříško pod prsty pravého chodidla položte na knihu tak, aby se pata dotýkala země.
Přehněte se dopředu tak, abyste se prsty rukou dotkli prstů pravé nohy na knize. Pokud potřebujete mírně sehnout kolena, můžete.
Vydržte třicet vteřin, pak nohy vyměňte a opakujte tento cvik dvakrát nebo třikrát.
Po týdnech můžete postupně výšku schůdku z knihy postupně zvyšovat. Maximální výška je však 7,5 centimetru.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora